SCG-610-200 Current Switch 200A Adj.setpoint. 0-30V Rated Op
100% Money Back
30 Day Guarantee
International Shipping
Over 100 Countries
Model:SCG-610-200
Description
The sensor requires no external power as it is totally powered by induction from the AC line being
The SC-610-200 can be opened to install on an existing wire which eliminates the need to disconnect.
Specifications
  • Current Setpoint: 2 to 200 Amps
  • Maximum Input Current: 200 Amps continuous
  • Sensor Power: Self-powered
  • Output Type: Solid-state mosfet
  • Output Switch Action: Normally open
  • Output Switch Ratings: 30 Vac/dc, 500 mA Max.
  • Indication: Power & Status LED
  • Von @ 24 Vdc at 500mA: < 50 mV
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Response Time: 200 mS Typical
  • Insulation Class: 600 Vac, insulated conductors
  • Operating Temperature: -15 to 50 °C  (5 to 122 °F)
  • Operating Humidity: 5 to 90% RH non-condensing
  • Terminal Block: 14 to 22 AWG
  • Dimensions: 76 x 79 x 24.9 mm   (3 x 3.1 x 0.98 in)
  • Sensor Aperture: 20.34 mm (0.8 in)
  • Enclosure Material: ABS/PC, UL94 V-0
  • Agency Approvals: cULus Listed
Description
Specifications
  • Sensor Power: Self-powered
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Terminal Block: 14 to 22 AWG