Split Core Current Transformer with 5A Secondary, for use with Power Meters. The CT-SC1000 measures up to 1kA. Suitable for single or 3-phase systems. The Split-Core Transformers are ideal for retro-fitting applications.
Other transformers are available for higher ranges, with the largest being able to handle up to 6kA.
Features
  • 5A Secondary
  • Rating from 100A to 6kA versions
  • 80x80mm aperture
Specifications
  • Overload: 1.2 x rated current (continuous)
  • Enclosure: Flame retardant grade classified UL 94V-O
  • Frequency: 50/60Hz
  • System Voltage: 720V (0.72kV) maximum
  • Ambient Range: -20 to +70'C, 0-95% RH
  • Compliance: IEC/EN 60044-1, BS7626
  • Aperture: 80 x 80mm
  • Dimensions: 144 x 145 x 59 mm
  • Weight: 1Kg
Applications
Retro-fit energy monitoring
Description